Seminarski i Diplomski Rad

 Uloga menadžmenta u ljudskim resursima
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12

Садржај стр.
Увод................................................................................................................................ 3.
1. ЉУДСКИ РЕСУРСИ КАО САВРЕМЕНИ МЕНАЏМЕНТ КОНЦЕПТ................................ 4.
1.1. Циљеви управљања људским ресурсима................................. 5.
1.2. Појам, сврха и значај менаџмента људских ресурса.............. 6.
2. ПОЈАМ, ЗНАЧАЈ И УЛОГА STAFFING КОНЦЕПЦИЈЕ У ФУНКЦИЈАМА
МЕНАЏМЕНТА И АКТИВНОСТИ STAFFING СИСТЕМА............................................... 7.
2.1.Пројект менаџмент......................................................................... 8.
2.2. Менаџмент људских ресурса.......................................................... 9.
Закључак...................................................................................................................... 11.
Литература.................................................................................................................. 12.
Увод
У пословном окружењу основни ресурс сваке организације чине људи и њихове способности којима доприносе остварењу организационих циљева. Њихова креативност, иновативност, мотивисаност особине су које их чине другачијим од осталих ресурса у предузећу. Према томе, запослени представљају најважнији ресурс у креирању додатних вриједности у предузећу.
Управљање људским ресурсима (Human Resource Menagement - HRM), је посебна научна дисциплина менаџмента, која укључује све процесе и активности које имају за циљ управљање људским ресурсима неке организације.Област ХРМ обухвата практично све аспекте односа са запосленима у некој организацији.
 Такође утиче и на следеће области: 
- систем одабира при запошљавању, анализе запослених, 
- повећање продуктивности запослених, 
- системи подстицајних програма, 
- развој и едукација, 
- понашање запослених, 
- правна регулатива, синдикати, заштита запослених итд.
Управо свеобухватан, системски приступ односима са запосленима омогућава највећи степен побољшања перформанси неке организације. Ове и сличне научне ставке, покушаћу да приложим кроз анализу у наредним страницама овог семинарског рада, као и утицаје, улогу менаџмента у људским ресурсима.
1. ЉУДСКИ РЕСУРСИ КАО САВРЕМЕНИ МЕНАЏМЕНТ КОНЦЕПТ
Под људским ресурсима се подразумијева укупан духовни и физички потенцијал запосленог, како скривени тако и коришћени потенцијал. Основу представљања људи као ресурса чини тежња да се овај потенцијал изједначи у третману са осталим пословним ресурсима предузећа. Пословање предузећа не може се замислити без одговарајућих производних ресурса, а људи, са свим својим способностима, представљају један од тих ресурса. Људски ресурси имају значајну улогу за предузеће, јер људи утичу на економску ефикасност предузећа. Они креирају и производе робе и услуге, контролишу квалитет, пласирају производе, управљају финансијским средствима, и утврђују општу стратегију и циљеве организације. Без ефективних људи предузеће не би никада могло остварити своје циљеве. Људски ресурси чине значајан трошак пословања. У западним земљама, посебно у великим предузећима, трошкови радне снаге чине 20-30% укупних трошкова, негдје чак и до 50%. У привредама у транзицији, због нижих цијена радне снаге, овај проценат је нешто нижи, али није нимало занемарљив.
Људски ресурси располажу знањем које је неопходно за обављање радних активности и развој предузећа. Они посједују иноваторске квалитете, интелектуалне, биолошке и физиолошке потенцијале без којих се не може одвијати процес рада. Прибављање овог ресурса и његово радно ангажовање је кључни задатак менаџмента предузећа. Због тога се и читав концепт третирања запослених у предузећу као људског ресурса развио у оквиру менаџмента, и то у оној фази његовог развоја када је надлежност за обављање значајног дијела активности везаних за запослене, пренијета са кадровског менаџера на остале менаџере у предузећу. Управљање људским ресурсима (Human Resource Menagement) се у организационој теорији и пракси јавља с почетка 90-тих година, када се људски фактор почиње посматрати као предмет управљања. Управљање људским ресурсима се позиционира у сфери вођења, односно усмjеравања људи у организацији, а заснива се на кључним категоријама организационог понашања као што су: мотивисање, односи појединаца и група, организациона социјализација, организациона култура итд.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!